Sprzątanie mieszkań Kraków

Każdy z nas marzył kiedyś o magicznej różdżce, która za jednym machnięciem posprząta za nas mieszkanie w sekundę. Na ten moment niestety nie jest to możliwe. Całe szczęście mamy firmy sprzątające, które chętnie pomogą nam w porządkach. Co zrobić, żeby sprzątanie mieszkań było łatwiejsze?

Sprzątanie mieszkań- czyli jak utrzymać mieszkanie w czystości?

Często jednak, aby nasze mieszkanie pozostało czyste warto przestrzegać kilku zasad. Spowodują one, że sprzątanie nie będzie, aż tak męczące i czasochłonne.

sprzątanie mieszkań Kraków

Kilka porad na co zwrócić uwagę podczas codziennych porządków.

Wszyscy wiemy jak ciężko jest się zebrać do posprzątania bałaganu. Warto skorzystać z rad, które firma Expert Cleaning specjalnie przygotowała każdemu, kto chce ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie.

  • Pilnuj, aby naczynia były myte na bieżąco. To jest bardzo ważny punkt. Niestety ze względu na brak czasu, gromadzimy w zlewie góry naczyń, które po ciężkim dniu przytłaczają nas swoim ogromem.
  • Jeżeli masz zmywarkę, to opróżniaj ją od razu po zakończeniu mycia. Dzięki temu, po skończonym posiłku, zmywarka będzie wolna do załadowania.
  • Pranie– zmora większości z nas. Warto jednak pilnować, aby po zakończonym praniu niezwłocznie je rozwiesić, lub włożyć do suszarki. To zaoszczędzi nam czas przy prasowaniu. Wiele tkanin, rozwieszone po praniu, nie będą go potrzebowały.
  • Odłóż na miejsce to co z niego wziąłeś. To jest złota rada, żeby utrzymać porządek w mieszkaniu! W większości przypadków, nie odnosimy rzeczy na miejsce, nawet o tym nie myśląc. To generuje duży bałagan i marnowanie czasu na szukanie wielu rzeczy. Postaraj się o tym pamiętać.
  • Ściel łóżko– nie tylko nie będzie zachęcać, aby do niego wrócić, ale również nieposłane łóżko, jako główny punkt sypialni, będzie tworzył chaos.
  • Czyść kuchenkę od razu po zakończeniu przygotowania posiłku.- Poza tym, że nie wygląda to estetycznie, od razu przyjemniej będzie nam się wchodziło do kuchni.
  • Wynoś śmieci regularnie– ten punkt jest bardzo istotny. Zalegające śmieci brzydko pachną, to potrafi zburzyć efekt czystego domu. Nawet wtedy gdy poświęciliśmy na sprzątanie mnóstwo czasu. Warto zwrócić na to uwagę.

Warto wprowadzić w życie tych kilka uwag. To znacznie ułatwi nam codzienne funkcjonowanie.

Niestety często przy sprzątaniu popełniamy zasadnicze błędy. Jakie? Czego unikać?

5 błędów, które popełniamy przy sprzątaniu mieszkania.

1. Mycie okien w słoneczny dzień.

Piękna pogoda to często główny motywator do sprzątania mieszkania. Jednak promienie słoneczne nie zawsze nam pomogą przy tej czynności. Na pewno dobrze dostrzeżemy kurz i brud, który przykleił nam się do szyby czy ramy okiennej, ale rozpoczęcie mycia, może spowodować szybsze parowanie detergentów oraz powstawanie trudnych do usunięcia smug.

Jeżeli chcesz zobaczyć jak najlepiej dbać o okna, przeczytaj artykuł mycie okien Kraków

2. Używanie brudnych narzędzi czyszczących.

To jest błąd popełniany przez znaczną większość. Przed myciem powierzchni poświęcamy dużo czasu na uporządkowanie różnych przedmiotów. To powoduje, że końcowy element sprzątania traktujemy „po macoszemu” i nie przykładamy zbyt dużej do niego uwagi. Pamiętajmy, że mycie brudnym mopem, lub ścierką, nie dość, że tylko rozprowadza brud po większej powierzchni, ale również pozawala się rozprzestrzenić bakteriom. To może być uciążliwe szczególnie dla osób z alergiami. Dlatego bardzo ważnym elementem sprzątania mieszkań jest dokładne czyszczenie wszystkich narzędzi, których używamy.

3. Nie czytanie etykiet na detergentach.

Kolejny bardzo poważny błąd. Wiadomo, że podczas sprzątania mieszkania, chcemy to zrobić jak najlepiej, oraz najskuteczniej. Detergenty często posiadają do tego piękny zapach. Pomijając fakt, że to działanie jest zdecydowanie nieekonomiczne, to jeszcze może okazać się szkodliwe dla nas i innych domowników. Bardzo ważne jest dokładne czytanie etykiet. Pamiętajmy, że są to jednak środki chemiczne i w większych stężeniach mogą uszkadzać powierzchnie.

4. Szorowanie dywanów oraz tapicerek.

Doskonale wiemy, jak bardzo uciążliwe są plamy na dywanach czy kanapie, często najważniejszy jest jak najszybszy czas działania, przy powstających zabrudzeniach. Natomiast często od razu łapiemy za szczotkę, szorstką gąbkę i trzemy, aby skutecznie usunąć plamę. To może spowodować wtarcie zabrudzenia głębiej oraz trwałe uszkodzenie tkaniny, rozwarstwienie włosia, a w konsekwencji mniejszą odporność na zabrudzenia. Wizualnie taki dywan czy kanapa też będzie się trwale różnić. Pamiętajmy, że często przy płynnych zabrudzeniach wystarczy ściereczka z mikrofibry, a przy gęstszych, przeznaczone do takich tkanin detergenty.

5. Używanie środków czyszczących bezpośrednio na powierzchnię.

Wiele środków ma wbudowane specjalne, przystosowane do użycia atomizery czy zakończenia. Nie dajmy się jednak zwieść. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest używanie takich detergentów bezpośrednio na powierzchnię mebli, czy blatów. Może to spowodować plamy i odbarwienia ze względu na duże stężenie środka aktywnego. Dlatego najlepiej jest używać takich aerozoli na ściereczkę i dopiero na powierzchnię. Taki proces jest dużo bezpieczniejszy. Nie zapominajmy również o tym, że jeżeli używamy produktu, którego wcześniej nie mieliśmy, warto sprawdzić jak się zachowa na mniej widocznych powierzchniach. Poza tym nowsze meble są wykonane w taki sposób, że wystarczy tylko przetarcie ich wilgotną ściereczką.

sprzątanie mieszkań Kraków

Co jeszcze może być ważne przy sprzątaniu mieszkań?

Warto stworzyć własny system, zaplanować sprzątanie dużo wcześniej. Jednocześnie warto pomyśleć o przygotowaniu odpowiednich detergentów i akcesoriów do sprzątania, co znacznie ułatwi nam pracę i zaoszczędzi czas.

Jeżeli jednak potrzebujesz pomocy od profesjonalnej firmy sprzątającej, zachęcam do przeczytania artykułu sprzątanie Kraków, tam dowiemy się czym kierować się przy wyborze ekipy.

Obliczymy koszt sprzątania w kilka minut

Kliknij na dowolny komunikator, który jest dla Ciebie wygodny, aby przejść do czatu. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.