Zmiana pościeli jest niezbędna dla higieny osobistej każdego człowieka. Wiele osób nie wie jednak, jak często należy zmieniać pościel i do jakich nieprzyjemnych konsekwencji może prowadzić zwlekanie z tym zabiegiem.
Pomijając fakt, że czysta pościel jest po prostu przyjemna i sprzyja dobremu wypoczynkowi oraz głębokiemu snu, istnieją ważniejsze powody, dla których warto dbać o jej stan. Wilgotność, temperatura i resztki zrogowaciałych komórek ludzkiego naskórka przyczyniają się do rozwoju bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów.
Dlaczego nieświeża pościel jest bardzo niebezpieczna?
1.Roztocza
Cząsteczki martwej tkanki, skóry, włosów, potu zawsze pozostają na pościeli. Jest to doskonała pożywka dla różnych pasożytów, w tym roztoczy. Prowadzi to do podrażnień skóry, chorób układu oddechowego, które szybko mogą stać się przewlekłe.
2.Infekcja
W upale dnia lub w bardzo ciepłym pomieszczeniu na człowieka mogą czyhać inne kłopoty – bakterie i grzyby. Poszewki na poduszki i prześcieradła są nasycone potem, stają się wilgotne i tworzą idealne środowisko do pojawiania się i rozmnażania patogennych mikroorganizmów. W ciągu tygodnia ich liczba może wzrosnąć wykładniczo i jest ich więcej niż w toalecie. Prowadzi to do astmy, zapalenia płuc i grzybicy paznokci (infekcji grzybiczych).
3.Reakcje alergiczne
Stęchła pościel powoduje podrażnienie błony śluzowej nosa i oczu. Nagromadzone zanieczyszczenia mogą powodować trądzik, wysypki, a nawet wczesne oznaki starzenia się skóry.
Co sądzą dermatolodzy i biolodzy?
Eksperci nalegają na częstą wymianę zestawów, powołując się na kilka ważnych powodów:
- W ciągu tygodnia na powierzchni prześcieradła, poszwy na kołdrę i poszewki na poduszkę gromadzi się duża liczba zrogowaciałych komórek, które mogą przyciągać pluskwy.
- Gruczoły łojowe wydzielają sekret, który pozostaje na tekstyliach. Dlatego zmiana pościeli jest kwestią higieny.
- W ciągu nocy ludzkie ciało wydziela do 1 litra potu, który jest wchłaniany przez tkaninę. Część wilgoci wysycha, ale część pozostaje.
- Kurz domowy i brud osadzają się na powierzchni, co może wywołać astmę. Z tego powodu dzieci powinny zmieniać pościel tak często, jak to możliwe.
- Ponadto, nieprzyjemny zapach jest decydującym czynnikiem, który jest spowodowany stęchlizną materiału. Powoduje to dyskomfort i może prowadzić do złego snu, ponieważ każdy lubi spać na świeżych tkaninach.
Kiedy należy zmieniać pościel?
Według ankiety przeprowadzonej w 2012 roku przez National Sleep Foundation, 91% osób zmienia pościel co dwa tygodnie, podczas gdy inne badania pokazują, że większość ludzi na całym świecie zmienia pościel, poszwy na kołdry i poszewki na poduszki około raz w miesiącu, a jedna trzecia niezamężnych mężczyzn na świecie robi to co trzy miesiące.
Częstotliwość zmiany pościeli zależy w pewnym stopniu od przyzwyczajeń, tradycji kulturowych i niektórych domowych niuansów. Istnieją jednak ogólne zasady dla wszystkich:
- Półtora kompletu dla jednej osoby nie brudzi się tak szybko – średnio można je zmieniać raz na dwa tygodnie.
- Poszewki na poduszki należy zmieniać raz w tygodniu.
- Podwójny komplet należy zmieniać co 7-10 dni.
- Latem pościel jest zmieniana częściej, zimą – nieco rzadziej.
- Jeśli osoba jest chora, to po wyzdrowieniu łóżko należy natychmiast zmienić, aby zniszczyć zarazki.
- Podczas przeziębień, chorób zakaźnych i innych chorób, którym towarzyszy gorączka, zaleca się również zmianę łóżka co 2-3 dni.
Częstszy harmonogram zmiany pościeli należy rozważyć, jeśli:
- spędzasz dużo czasu w łóżku z powodu przyzwyczajenia lub stanu zdrowia
- jesz posiłki w łóżku
- lubisz odpoczywać na łóżku z dziećmi lub zwierzętami
Co się dzieje, jeśli zmieniasz pościel co 2-3 tygodnie?
Wymiana, podobnie jak pranie pościeli, jest procesem indywidualnym. Dlatego trzeba być obiektywnym, bo każdy jest inny.
W przypadku nadwrażliwości na kurz domowy, chorób takich jak nużyca, pościel powinna być zmieniana tak często, jak to możliwe. W innych przypadkach bakterie żyjące na powierzchni ciała są nieszkodliwe. Dlatego kieruj się tym, jak się czujesz. Twoje odczucia podpowiedzą Ci, jak często należy zmieniać pościel.
Zwróć również uwagę na fakt, że latem tekstylia powinny być zmieniane 2 razy częściej niż zimą. Wysokie temperatury, otwarte okna przyczyniają się do przegrzania i osadzania się większej ilości kurzu, zarówno domowego, jak i z ulicy.
Oczywiście we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Codzienna ich wymiana to przesada. Ponadto nie jest to przyjazne dla środowiska, ponieważ każdemu praniu towarzyszy użycie detergentów, które zanieczyszczają wodę.
Jak często należy zmieniać pościel dla dzieci?
Zestaw dla dzieci powinien być zmieniany co tydzień lub w razie potrzeby. Jednocześnie staraj się wybierać produkty wykonane z wysokiej jakości włókien, które nie powodują alergii.
Aby zapewnić noworodkowi wygodne i bezpieczne miejsce do spania, należy czyścić pościel co tydzień. Zwróć również uwagę na narzuty, baldachim i inne elementy łóżeczka. Dopóki rana pępkowa się nie zagoi, należy prasować każdy element zestawu. Później wystarczy zwykłe pranie.
Nie zapomnij o poduszkach, kocach i materacach
Wiele osób uważa, że aby utrzymać zdrowe i czyste łóżko, wystarczy prać tylko pościel. W rzeczywistości jednak poduszki, koce i pokrowce na materace również wymagają regularnego czyszczenia. One również gromadzą kurz, pot i cząsteczki komórek skóry.
Ponadto pranie tych rzeczy pomaga zmniejszyć wypełnienie i wydłużyć ich żywotność. Najlepiej robić to co 2-3 miesiące, ale nie rzadziej niż raz na pół roku. Podczas zmiany pokrowca na materac nie będzie zbędne odświeżanie samego materaca. Zamów pranie chemiczne materaca w profesjonalnych firmach sprzątających.
Jak prać pościel?
Przygotowanie do prania bielizny pościelowej:
- Przed załadowaniem prania do pralki należy zapoznać się z etykietą producenta. Każdy produkt zawiera informacje o składzie tkaniny, wymaganym stopniu i trybie.
- Po raz pierwszy pościel jest prana w trybie delikatnym lub ręcznie w lekko ciepłej wodzie. Eliminuje to zapach fabryczny.
- Przed praniem produkty należy odwrócić na lewą stronę, aby usunąć kurz z rogów.
- Podczas prania nie należy łączyć tkanin naturalnych i syntetycznych.
- Aby uniknąć poplamienia białych zestawów, zaleca się sortowanie prania. Kolorowe tkaniny należy również sortować według odcieni.
- Rozkład prania według stopnia zabrudzenia odgrywa istotną rolę.
- Detergenty wybielające należy dodawać ostrożnie.
- Zestaw dziecięcy należy prać oddzielnie, używając specjalnego środka piorącego.
Podczas załadunku należy przestrzegać ograniczeń wagowych. Średnio jeden zestaw waży 2 kg.
W jakiej temperaturze prać pościel?
Komplety pościeli wykonane są z włókien naturalnych i syntetycznych. Aby zachować kolor i jakość materiału, producent zaleca stosowanie się do informacji na metce.
1. Satyna
- najpierw należy prać w temperaturze do 40 stopni, następnie dopuszczalne jest 60 C
- dodać proszek z niewielką ilością wybielacza
- nie prać pościeli satynowej z tkaninami wykonanymi z włókien syntetycznych
- odwróć poszwę na kołdrę i poszewki na poduszki na lewą stronę, aby nasycenie kolorów trwało znacznie dłużej, i dobrze wypierz szwy
2. Popelina
- przed praniem zasadniczym pościel popelinową należy namoczyć w zimnej wodzie; – Późniejsze pranie nie jest wyższe niż 40 C w “trybie delikatnym”
- tkaniny popelinowe doskonale zatrzymują ciepło, dobrze nadają się na zimne noce
3. Calico
- temperatura prania bielizny pościelowej wynosi 30-60 C
- nie trzeba używać płynów do płukania ani odżywek
- zwykła pralka w proszku doskonale pierze produkty z perkalu
- jeśli będziesz przestrzegać ogólnych zasad pielęgnacji pościeli z perkalu, będzie ona służyć przez długi czas
- tkaniny bawełniane prasuje się na mokro na przedniej stronie
- zaleca się suszenie w wyprostowanej formie na świeżym powietrzu
4. Len
- przed załadowaniem lnianego kompletu do spania do pralki należy odwrócić poszwę na kołdrę i poszewki na poduszki na lewą stronę
- dopuszczalne pranie: białe – 90 C
- kolorowe – nie niżej niż 40-60 C
- proszek może być używany ze środkiem wybielającym lub bez niego
5. Jedwab
- prać w temperaturze 30C
- zaleca się umieszczenie pościeli wykonanej z jedwabnej tkaniny z haftem w worku do prania
- używać specjalnego żelu bez wybielacza
- nie używać funkcji wirowania
Jak utrzymać pościel w czystości na dłużej?
Jeśli nie masz ochoty lub możliwości przestrzegać zbyt częstego harmonogramu wymiany pościeli lub po prostu chcesz, aby Twoje łóżko pozostało świeże i przyjemne przez cały zaplanowany tydzień:
- weź prysznic przed snem, dokładnie umyj twarz – w ciągu dnia na skórze gromadzi się wiele zanieczyszczeń, nawet jeśli spędziłeś czas w domu;
- pościel łóżko natychmiast po przebudzeniu – kurz w pokoju może również osadzać się na łóżku;
- nie jedz ani nie pij w łóżku, nie wpuszczaj zwierząt domowych;
- wybieraj zestawy pościeli zgodnie z porą roku (zimą bardzo przytulnie jest spać pod flanelowymi lub frotte produktami, podczas gdy na lato lepiej kupić lżejsze akcesoria wykonane z jedwabiu, satyny, naturalnego lnu).