Personel domowy czy firma sprzątająca? Komu powierzyć sprzątanie? 

Zrozumienie znaczenia delegowania sprzątania domu jest pierwszym krokiem do ułatwienia Sobie życia i uwolnienia czasu na inne ważne zadania. Jeśli zadałeś Sobie to pytanie, jesteś już na dobrej drodze! Teraz wyzwaniem jest ustalenie, komu chcesz delegować sprzątanie?

W tym artykule przedstawimy zalety i wady firmy sprzątającej i pomocy domowej. 

Jakie są więc dobre strony firmy sprzątającej? 

 1. Wiele firm zapewnia gwarancję jakości swoich usług i jest gotowych do usunięcia ewentualnych usterek lub odszkodowania.
 2. Firma jest odpowiedzialna za jakość pracy ekipy. Jeżeli podczas sprzątania ekipa uszkodziła mienie, serwis sprzątający jest zobowiązany do uporządkowania i podjęcia działań. Przede wszystkim do zrekompensowania szkód. Mienie każdego klienta w naszej firmie jest ubezpieczone na kwotę 200 tys. zł.
 3. Szybciej i łatwiej jest wezwać firmę sprzątającą niż znaleźć dobrą pomoc domową. Tylko jeden telefon dzieli Cię od wizyty firmy sprzątającej.
 4. Zwracając się do firmy sprzątającej, nie trzeba martwić się o zakup detergentów i sprzętu, czego nie można powiedzieć o gospodyniach domowych, które nie przychodzą z mopami i innym sprzętem. Istotną zaletą usług sprzątania jest to, że obejmują one stosowanie profesjonalnej chemii ekologicznej, której nie można kupić w zwykłym sklepie. 
 5. Firmy wysyłają profesjonalnie przeszkolony personel do sprzątania. Zgodnie ze standardami firmy sprzątającej, personel przychodzi do sprzątania z pełnym wyposażeniem, a także przynosi specjalne narzędzia: generator pary lub sprzęt do mycia okien.
 6. Firma sprzątająca posprząta Twój dom znacznie szybciej, ponieważ wysyła od 2 do 6 specjalnie przeszkolonych osób do sprzątania. Pracownicy firmy sprzątającej mają doświadczenie i umiejętności, aby przeprowadzić sprzątanie na wysokim poziomie, przy użyciu skutecznych metod i sprzętu.
 7. Uwalniasz się od konieczności spędzania dużej ilości czasu na sprzątaniu, co pozwala Ci skupić się na innych ważnych zadaniach.

Pomimo wielu zalet firmy sprzątającej, istnieją pewne wady, których należy być świadomym:

 1. Usługi firmy sprzątającej mogą być droższe niż opłacenie personelu domowego lub sprzątanie na własną rękę.
 2. W przeciwieństwie do gosposi, relacje z pracownikami firmy sprzątającej mogą być mniej osobiste, ponieważ osoby sprzątające mogą się zmieniać przy każdej wizycie.
 3. W przypadku nieoczekiwanych sytuacji lub pilnego sprzątania, firma sprzątająca może nie być tak elastyczna jak gosposia.
 4. Pracownicy firmy mogą nie mieć takiego samego zrozumienia Twojego domu i Twoich specjalnych potrzeb, jak personel domowy, który pracuje dla Ciebie regularnie.
 5. W niektórych przypadkach firmy sprzątające mogą być przeciążone rezerwacjami, co może oznaczać, że nie ma dostępnych terminów sprzątania w dogodnym dla Ciebie czasie.

Posiadanie gosposi ma wiele zalet:

 1. Gospodyni domowa pracuje dla Ciebie regularnie i może lepiej zrozumieć Twoje potrzeby i preferencje dotyczące sprzątania. Masz możliwość nawiązania bliskich relacji z gosposią i zbudowania zaufania. W niektórych przypadkach ona staje się członkiem rodziny. 
 2. Możesz uzgodnić z gospodynią czas i częstotliwość sprzątania, które pasują do Twojego harmonogramu, więc elastyczne harmonogramy są dużym plusem w przypadku gospodyń domowych. 
 3. Gosposia może wykonywać inne zadania, takie jak gotowanie, opieka nad dziećmi lub zwierzętami, dzięki czemu jest przydatna na wiele sposobów.
 4. Gospodyni domowa może być bardziej elastyczna i dostępna w przypadku nieoczekiwanych sytuacji lub pilnego sprzątania.

Pomimo zalet, pomoc domowa ma również swoje wady:

 1. Gospodyni domowa nie zawsze wykonuje pełen zakres czynności higienicznych. Przykładowo, może zająć się garderobą, praniem, prasowaniem, gotowaniem, zakupami spożywczymi, ale mycie okien czy sprzątanie po remoncie są poza jej kompetencjami. Pomoc domowa może nie spełniać standardów profesjonalnej firmy sprzątającej i nie używać specjalnych narzędzi i sprzętu.
 2. Gosposię trudniej zastąpić niż pracownika firmy sprzątającej. Zdarza się, że gosposia nie spełnia określonych kryteriów, zachoruje lub odejdzie, a Ty możesz zostać bez sprzątania i będziesz musiał poszukać zastępstwa. Po tym następuje nieprzyjemna procedura zwolnienia i poszukiwania zastępstwa.
 3. Dobrej pomocy domowej trzeba szukać tygodniami, a nawet miesiącami, przeprowadzając wywiady i ankiety wśród przyjaciół i znajomych. Dobre referencje to najpotężniejsze słowo w żmudnym procesie wyboru personelu domowego. 
 4. Gospodyni domowa nie ma przy sobie profesjonalnego sprzętu i narzędzi do sprzątania, więc musisz przeznaczyć czas i pieniądze na zakup środków i sprzętu do sprzątania, a także wyznaczyć miejsce do przechowywania tych rzeczy. 
 5. Ryzyko nieuczciwości. W przypadku gospodyni domowej niespełniającej norm istnieje ryzyko, że sprzątanie nie będzie odpowiedniej jakości, meble mogą zostać zepsute i często dochodzi do kradzieży. 

Podsumowując, przy wyborze między pomocą domową a firmą sprzątającą ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady każdej opcji i określić, co jest ważniejsze w danej sytuacji.

Obliczymy koszt sprzątania w kilka minut

Kliknij na dowolny komunikator, który jest dla Ciebie wygodny, aby przejść do czatu. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.